Uçuş Emniyeti

UÇUŞ EMNİYETİNİN ÖNEMİ (IMPORTANCE OF FLIGHT SAFETY)

Kıbrıs Türk Hava Trafik Kontrolörleri Derneği (CTATCA) olarak 2009 yılından beridir düzenli olarak Uçuş Emniyeti, Sağlık Panelleri,

Adil Kültür(Just Culture), Hava Trafik Kontrol İş Riski ve Gelişen Havacılık konularında paydaşlarımızla eğitim maksatlı yoğun bir şekilde seminer ve konferanslar vermekteyiz.

Vizyon olarak bunu hedef koyup paydaşlarımızla öğrenmeye ve bilgilerimizi ilgililerle paylaşmaya devam edeceğiz. Gelen şikayetler doğrultusunda ve gözlemlendiği kadarı ile eğlence merkezlerinde, kimi otellerde ve gece kulüplerinde Lazer/ Işık gösterisi ve Havai Fişek gösterisi izinsiz yapılmakta ve bu ‘’Uçuş Emniyeti’’ açısından hava taşıtı kullanıcısı için tehlike teşkil etmektedir. Bu tarz olayların izin alınmadan yapılması, rapor tutulmadan yapılması cezai müeyyidiyeyi gerektiren hususlardır. Uçuş emniyeti için yapılan bir çok çalışmaların yeterli olduğunu, herşeyin öngörüldüğünü, tüm tedbirlerin alındığını söylemek mümkün olmamaktadır. Bugün gökyüzünde günde 136.000 uçuş var ise ve ACI’nın (Airports Council International ) 2013 verilerine göre bu uçuşların 2029 yılında iki katı olan 272.000 uçuşa çıkacak olması ve ayrıca Ercan Genel Hava Trafiğinin de sürekli artışı ile, bize Havacılık sektörünün çok büyük bir hızla geliştiğini göstermektedir. Buna bağlı olarak bu durum bize ‘‘Uçuş Emniyeti’’için tedbirlerin maksimum seviyede alınması gerektiğinin de altını çizmektedir. Başta, ‘‘Uçuş Emniyeti’’ konusunda yazmak veya konuşmak için tabiki öncelikle emniyet kavramı üzerinde durmak ve daha sonrasında ise, emniyet kavramının havacılık uçuş emniyeti açısından neleri ihtiva ettiğini bilmek gerekmektedir.

Emniyet kavramı, güven verme veya emin olma anlamını taşımaktadır.Yangından kendimizi nasıl koruruz? Araç çarpışmasından kendimizi nasıl korururuz? Veya alabileceğimiz tedbirleri konuşurken, olayın nelere ve bu çarpışmaların ne kadar insanın hayatına mal olduğunu düşünmek pek kolay olmamaktadır. Aracınız için hiçbir tedbir ve eğitiminiz yoksa, işyerinde yaptığınız uçuş emniyet konuşmaları ve işlerini ‘göreviniz olduğu için yapıyorsunuz’ kavramı içselleştirememişsiniz demektir. Bunun yanında aracımda yangın çıkmaz, trafik muayenesi için arkadaşımın ihtiyacı varmış yangın söndürücüyü ona verdim gibi gerçeklerden kaçar cevaplar, bunun yanında ben uzun yıllardır sürüyorum, hiç birşey olmaz gibi cevaplar sadece günü kurtarmaya yönelik ‘‘İdare Edin Gitsin’’zihniyetinden öte bir şey değildir. Bu sorulara cevaplar uçuş emniyeti açısından büyük önem arz etmektedir. Çünkü emniyet kavramına sizin nasıl baktığınız önemlidir. Adamızda ise belirtilen mekanlarda ışık/lazer gösterilerinin büyük bir oranda kontrolsüzce arttığı görülmektedir. Alınan şikayetler ve gözlemlenen olaylar doğrultusunda uçuş emniyetini ve hava trafik kontrol hizmetini riske edecek ışık gösterileri vardır. Özellikle Ercan pistinin iniş/kalkış hattının yaklaşık 5 nm (deniz mili) batı istikametinde yapılan ışık/lazer gösterisi ‘‘Uçuş Emniyeti’’ için büyük tehlike teşkil etmektedir. Buna benzer bir çok eğlence mekanı ve otellerde bu tarz ışık/lazer gösterisi olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu eylemlerin ‘‘Uçuş Emniyeti’’ için Notam ile izne tabi olarak sınırlandırılması ve yasak getirilmesi gelişen havacılık sektörüne yapılacak en büyük katkı olacaktır. Tüm sektör çalışanlarının bildiği çok önemli bir söz ile konuyu bitirmek isterim. “Havacılık Kuralları Kanla Yazılmıştır.”

 

‘‘Önce Uçuş Emniyeti-Safety First’’

Saygilarimla,

CTATCA Başkan İzzet Derkan

Kaynaklar: 1-http://www.bolugundem.com/izinsiz-lazer-gosterisi-yapan-yandi-72359h.htm http://www.bolugundem.com/izinsiz-lazer-gosterisi-yapan-yandi-72359h.htm, ) 2-(http://www.aci.aero/)